Codzienne rozważania_08.02.2013

Gdy byłeś młody sam się przepasywałeś i chodziłeś, odkąd chciałeś” (Jn. 21:18).

A oczy, które są jak płomienie ognia” szukają prawdy. Przenikają wiele rzeczy a w pierwszej kolejności przenikają tradycyjną i formalną religię, „chrześcijaństwo” i prowadzą dochodzenie: Czy twoja religia jest tylko sprawą dodatku, przylgnięcia do systemu, historycznej tradycji, rodzinnego dziedzictwa itp? Czy też jest zrodzone, czy w tobie jest narodzenie; czy coś się zdarzyło, jest samym twoim życiem, jego istotą? Po drugie – i tutaj skoncentruję się na chwilę bardziej szczegółowo – te oczy przenikają temperament i osobowość. One muszą wiedzieć czy powodem, dla którego jesteś tu, gdzie jesteś, jest to, że twój temperament skłania się ku temu. Masz artystyczne i mistyczne usposobienie, gusta i taka jest twoja psychiczna budowa, zatem ty wybierasz czy inaczej mówiąc tworzysz sobie religię na własny obraz. Może masz melancholijny temperament, a więc wabi cię to co bardziej abstrakcyjne, głębokie, poważne, intensywne, introspektywne, teoretyczne i w naturalny sposób rezonuje w tobie – tworzysz więc Boga, chrześcijaństwo, Chrystusa, Biblię według swojego obrazu.

A może jesteś praktycznego usposobienia? Dla ciebie wartość ma jedynie to co jest „praktyczne”. Nie masz cierpliwości do tych ludzi o kontemplacyjnym nastawieniu, irytują cię „Marie”, ponieważ ciebie martwią pozostawione „liczne naczynia”. Dla ciebie znacznie ważniejsze jest to, w jaki sposób zostanie osiągnięty cel, niż sam cel. Nie przejmujesz się wiele fantazjami, a całą wartość umieściłbyś w działaniu – bez względu na to ile tego działania pojawi się ci się w ciągu dnia. Twój Bóg i twoje chrześcijaństwo są całkowicie, bądź niemal całkowicie, praktycznego rodzaju, według twojego obrazu.  W ten sposób można by podążać, wyliczając dalej wszelkiego rodzaju osobowości, lecz to nic nie da, ponieważ nie da się Chrystusa umieścić w żadnym z tych obrazów; On jest inny. On może łączyć w sobie to dobro w całości, lecz nie na tym polega cała Boska natura. On jest inny. Wszystko to jest ludzką duszą, lecz istota natury Chrystusa i prawdziwego chrześcijaństwa podchodzi z Boskiego Ducha – jest niebiańska. Jeśli nowe narodzenie ma jakiekolwiek znaczenie to oznacza, że inna natura i inna osobowość zostały zrodzone w wierzącym tak, że może on czy ona zostać „zaprowadzony(a) tam, gdzie (w naturalny sposób) nie chce”.

T. Austin-Sparks from: The Only Reality

___________________________________________________________________________________

7 lutego | 9 lutego 

Posty Open Windows zostały wybrane z dzieł T. Austin-Sparksa. W niektórych przypadkach są to skróty. Wstępne wersety i towarzyszące biblijne cytaty zostały wybrane przez redaktorów witryny Austin-Sparks.net i nie zawsze występują w oryginalnym tekście. Zachęcamy do przekazywania, drukowania i dzielenia się tym przesłaniem z innymi. T.Austin-Spraks chciał, aby to co zostało otrzymane za darmo, było darmo dawane, jego przesłanie nie posiada praw autorskich. Tak więc prosimy, jeśli zdecydujesz się dzielić tym z innymi, uszanuj jego wolę i oferuje je za darmo, bez żadnych opłat i wolne od praw autorskich.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *