Codzienne rozważania_15.12.2012

pokarm zaś stały jest dla dorosłych, którzy przez długie używanie mają władze poznawcze wyćwiczone do rozróżniania dobrego i złego” (Heb 5:14).

Nasz naturalny, fizyczny człowiek ma pięć zmysłów. Mamy wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. To jest pięć zmysłów naszego naturalnego życia. Jest jednak również wewnętrzny człowiek, zwany „ukrytym człowiekiem serca” i ten wewnętrzny człowiek ma coś, co odpowiada pięciu zmysłom człowieka zewnętrznego. Jest umiejętność duchowego widzenia, duchowego słyszenia, duchowego węchu czy wyczuwania, duchowego smaku i duchowego dotyku, i te zmysły są bardzo ważne dla życia tego wewnętrznego człowieka – tak, nawet ważniejsze od zmysłów fizycznych.

Potrafimy odczuwać tragedię ludzie, którzy utracili jeden z tych zewnętrznych zmysłów. Jest to wielka strata, prowadzi do niepełnego, ograniczonego życia. Jest to jednak równie prawdziwe jeśli chodzi o człowieka wewnętrznego. Żyć bez duchowego wzroku jest tragiczną stratą i straszliwym ograniczeniem; czy bez duchowego słuchu, tej umiejętności odpowiadania Duchowi – „kto ma uszy do słuchania, niech słucha, co Duch powiedział”: jeśli brak jest umiejętności słuchania, mamy do czynienia z rozpaczliwą sytuacją. Jaką stratą jest brak odczuwania – odczuwania zapachów, aby można było natychmiast rozpoznać, zwęszyć coś. Wiem, jak niewłaściwie jest używany ten zmysł do nieustannego węszenia za herezjami i zła, lecz jest również właściwa umiejętność duchowego węszenia/rozpoznawania, która jest bardzo ważna. Wierzę, że do tego odnosił się prorok mówiąc o Panu: „Jego aromat będzie w bojaźni Pana” (Iz 11:3 A.R.M.) – szybko wietrzący, w samym celu rozpoznania tego, co Pan chce. Jakże prawdziwe było to w czasie Jego niebiańskiego życia: przed czym uratowało Go zwęszenie przeciwnika i tego, co on zamierzał, zwęszenie tego, co Ojciec chciał, a czego nie chciał. To ważne, aby szybko wyczuwać. Podobnie jest z naszym smakiem i dotykiem – nasz kontakt i to, co rejestrujemy dzięki kontaktowi. Jest to bardzo realny wewnętrzny człowiek, a to są zmysły, które tworzą podstawy naszej duchowej wydajności: należy je ćwiczyć, należy je „podłączyć”, aby rozwijały się i wzrastały.

Oryg.: T. Austin-Sparks from: Spiritual Exercise

_________________________________________________________________________

14 grudnia | 16 grudnia

Posty Open Windows zostały wybrane z dzieł T. Austin-Sparksa. W niektórych przypadkach są to skróty. Wstępne wersety i towarzyszące biblijne cytaty zostały wybrane przez redaktorów witryny Austin-Sparks.net i nie zawsze występują w oryginalnym tekście. Zachęcamy do przekazywania, drukowania i dzielenia się tym przesłaniem z innymi. T.Austin-Spraks chciał, aby to co zostało otrzymane za darmo, było darmo dawane, jego przesłanie nie posiada praw autorskich. Tak więc prosimy, jeśli zdecydujesz się dzielić tym z innymi, uszanuj jego wolę i oferuje je za darmo, bez żadnych opłat i wolne od praw autorskich.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *